در این مطلب از وبسایت ثبت امارات، قصد داریم بررسی جامعی درباره تحصیل در امارات داشته‌باشیم و نحوه اخذ ویزای تحصیلی امارات، شرایط و هزینه‌های تحصیل در امارات را توضیح دهیم. امارات یکی از کشورهای‌ توسعه‌یافته منطقه است که کالج‌ها و موسسات آموزشی معتبر و بین‌المللی زیادی دارد.

با تحصیل در دبی می‌توانید آموزش‌هایی در سطح جهانی داشته‌باشید و زندگی در امارات را تجربه کنید. اگر قصد دارید ویزای تحصیلی دبی‌ را اخذ نمایید، مشاورین ثبت امارات همواره پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهند بود.

تحصیل در امارات چه شرایطی‌ دارد؟

سیستم آموزشی امارات نزدیک به سیستم‌های آموزشی غربی است. تعداد موسسات اموزی این کشور در حال افزایش است اما در حال حاضر، امارات دارای سه دانشگاه دولتی و بیش از ۵۰ کالج خصوصی است. هرچند رقابت دانشجویان برای قبولی در دانشگاه‌های دولتی زیاد است اما پذیرش‌ در دانشگاه‌های خصوصی برای مهاجرین ساده‌تر است.

تعداد زیادی از کالج‌ها و دانشگاه‌های بین‌المللی دارای یک پردیس در امارات هستند و همین موضوع باعث شده تا دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کنند، دبی را برای مهاجرت انتخاب کنند. برای تحصیل در امارات نیازی به یادگیری زبان عربی نیست، چرا که اغلب دروس دانشگاه‌های دبی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

هزینه‌های تحصیل در دبی نسبتا زیاد است اما دانشجویانی که ویزای تحصیلی دارند، می‌توانند در امارات شغل پاره‌وقت داشته‌باشند. همچنین فرصت‌هایی برای اخذ بورسیه تحصیلی، برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

دانشجویان برای ادامه تحصیل در دبی نیاز به نامه پذیرش دانشگاه دارند و پس از ان، باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند. ویزای تحصیلی امارات یک ساله است اما در صورتی که دانشجو بخواهد تحصیل در امارات را ادامه دهد، امکان تمدید ویزا وجود دارد.

داشتن مدرک زبان از شرایط اخذ‌ویزای تحصیلی امارات نیست و دانشجویان نیازی‌ به شرکت در ازمون‌های آیلتس PTE یا تافل را ندارند. به‌همین دلیل، دریافت ویزای تحصیلی امارات نسبت به دیگر کشورها آسان‌تر است.

در کشور امارات فرصت‌های شغلی پاره‌وقت زیادی برای دانشجویان وجود دارد؛ اما دانشجویانی که می‌خواهند کار پاره‌وقت داشته‌باشند، باید از دانشگاه خود مجوز بگیرند. دانشجویان می‌توانند در طی ترم تحصیلی، ۱۵ ساعت در هفته یا ۶۰ ساعت در ماه کار کنند. البته در فصل تابستان، این زمان به ۴۰ ساعت در هفته یا ۱۶۰ ساعت در ماه می‌رسد. از جمله مشاغلی که دانشجویان می‌توانند در آن مشغول شوند، می‌توان به کتابخانه‌ها و دفاتر اداری اشاره کرد.

شرایط ادامه تحصیل در دبی در مقاطع مختلف

متقاضیان در صورت داشتن شرایط، می‌توانند در مقاطع تحصیلی دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای ادامه تحصیل در امارات اقدام کنند. در هر مقطعی که باشید ابتدا باید در یک موسسه اموزشی پذیرفته شوید ‌و سپس اقدام به اخذ ویزای امارات کنید.

شرایط تحصیل در امارات در مقطع دبیرستان

دانش‌اموزان در مقطع دبیرستان، مانند دبیرستان‌های امریکا، می‌توانند پس از گذراندن دوره چهار ساله، دیپلم خود را دریافت نمایند. مدرک دیپلم امارات بسیار معتبر است و امکان ورود دانش‌آموزان را به کالج‌های سراسر دنیا فراهم می‌کند. مدارس در امارات به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. تحصیل در مدارس دولتی فقط برای دانش‌اموزان اماراتی امکان‌پذیر است و دانش‌اموزان مهاجر می‌توانند در مدارس خصوصی به ادامه تحصیل بپردازند.

داشتن مدرک زبان برای ورود به دبیرستان‌های امارات لازم نیست. در این کشور حدود ۲۰۰ مدرسه خصوصی وجود دارد که برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان‌های اروپایی، هندی و ایرانی ارائه می‌دهند. سن ورود به دبیرستان در دبی یازده سالگی است و امکان تحصیل در مدارس مختلط نیز وجود دارد.

 
شرایط تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در امارت سه الی چهار سال است. به‌دلیل وجود پردیس‌های‌ دانشگاه‌های معتبر آمریکا، انگلستان و کانادا در دبی، دانشجویان می‌توانند پس از دو سال تحصیل در این کالج‌ها، به دانشگاه اصلی در‌کشور مبدا انتقالی بگیرند.

همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی نیز مجوز کار پاره‌وقت به‌مدت ده ساعت در هفته را دارند. حقوق هر ساعت کار دانشجویی در دبی ۱۲ دلار است که می‌تواند کمک‌هزینه دانشجویان باشد. برای پیدا کردن کار دانشجویی در دبی، دانشجویان نیاز به مهارت‌هایی مثل تسلط بر زبان انگلیسی و سابقه کار دارند.

شرایط‌ تحصیل در امارات در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در دبی‌ دو ساله است و برنامه‌های تحصیلی به دو‌ زبان انگلیسی‌ و عربی ارائه می‌شود. دانشجویان این مقطع پس از پایان تحصیل می‌توانند در مقطع بالاتر شرکت کنند یا تا یک سال فرصت دارند یک شغل مناسب پیدا کنند و نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام کنند.

دانشجویان این مقطع نیز می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. حقوق دریافتی ان‌ها بین ۱۰ الی ۱۲ دلار در ساعت است که می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیلی ان‌ها را پوشش دهد.

 شرایط تحصیل در امارات در مقطع دکتری

مقطع دکتری در امارات، یک دوره سه الی چهار ساله است. موسساتی که دوره دکتری را در امارات ارائه می‌دهند از‌ کیفیت بالایی برخوردارند و رشته‌های‌ مختلف را شامل می‌شوند. همچنین اغلب دانشگاه‌های این کشور، نماینده‌ای از دانشگاه‌های‌معتبر سراسر دنیا مانند انگلستان و استرالیا هستند.

از جمله شرایط تحصیل در مقطع دکتری در امارات می‌توان به داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل، داشتن پیشینه علمی کافی و رزومه خوب از دوران کارشناسی ارشد اشاره کرد. همچنین دانشجویان دکتری می‌توانند در مراکز تحقیقاتی و موسسات دولتی امارات مشغول به کار شوند.

دانشجویانی که می‌خواهند در حین تحصیل، کار کنند ممکن است دوره تحصیلی آن‌ها در‌ مقطع دکتری بیش از‌ هشت ترم طول بکشد و به ۱۰ الی ۱۲ ترم برسد. پس از‌پایان دوره تحصیلی، استاد راهنما باید دانشجو‌ را بپذیرد و دانشجو پایان‌نامه خود را ارائه دهد.

مدارک لازم برای تحصیل در امارات

دانشجویان پس از اخذ پذیرش دانشگاه موردنظر، باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارکی که برای اخذ‌ پذیرش‌ و ویزای تحصیلی نیاز است شامل موارد زیر است:

 • اصل و دو کپی از گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
 • پر کردم فرم‌های دریافت ویزای دبی
 • ۱۲ قطعه عکس پاسپورت
 • نامه پذیرش یکی از دانشگاه‌های امارات
 • نامه اعتبار مالی از بانک
 • نامه پذیرش خوابگاه در صورت وجود
 • کپی فیش واریزی هزینه‌های دانشگاه
 • اخرین مدرک تحصیلی دانش‌آموز یا دانشجو
 • انجام بررسی‌های پزشکی‌ و سلامت

ویزای تحصیلی دبی + هزینه

افرادی که بالای ۱۸ سال سن داشته‌باشند، می‌توانند نسبت به دریافت ویزای تحصیلی امارات اقدام کنند. ویزای تحصیلی دبی یک سال اعتبار دارد و متقاضیان می‌توانند هرسال ویزای خود را تمدید کنند. شرط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی امارات، پذیرفته شدن در یکی از موسسات اموزشی امارات است.

هزینه‌های تحصیل در دبی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است و محدود به هزینه‌های دانشگاه نمی‌شود. هزینه‌های اسکان، غذا، اخذ ویزا و تفریحات از دیگر هزینه‌های تحصیل در دبی است. در مجموع هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها در امارات در دوره کارشناسی بین ۳۸ تا ۷۰ هزار درهم در سال، دوره کارشناسی ارشد و دکتری بین ۵۵ تا ۷۵ هزار درهم است. همچنین هزینه سکونت در دبی ۱۴ تا ۲۷ هزار درهم در سال است و هزینه غذا بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم در ماه است.

حق کار هم‌زمان با تحصیل در امارات

دانشجویان خارجی در امارات، می‌توانند هم‌زمان با تحصیل مشغول یک کار پاره‌وقت شوند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما توجه کنید که قبل از انجام هرگونه فعالیتی باید مجوز کار را از دولت امارات دریافت کنید و شرط لازم برای دریافت مجوز کار این است که حداقل یک سال از تحصیل دانشجو گذشته باشد. همچنین دانشجویان نباید بیشتر از ساعت مجاز کار کنند و نمی‌توانند بیش از یک شغل داشته‌باشند.

 اخذ اقامت دبی با تحصیل در امارات

کشور امارات قوانین پیچیده‌ای برای اهدای اقامت و شهروندی به مهاجران دارد و اخذ اقامت از طریق ویزای دانشجویی امکان‌پذیر نیست. دانشجویانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل نیز در امارات بمانند، باید بلافاصله پس از پایان تحصیل برای خود شغلی پیدا کنند و اقدام به اخذ ویزای کاری کنند.

بهترین مدارس‌ و دانشگاه‌های امارات

استاندارد و کیفیت اموزشی در امارات بسیار بالا است و کالج‌های معتبری در این کشور وجود دارد. از بهترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های امارات و دبی می‌توان به دانشگاه امریکایی شارجه، دانشگاه امریکایی دبی، دانشگاه خلیفه در ابوظبی، دانشگاه امارات متحده عربی در ابوظبی و دانشگاه زاید در دبی اشاره کرد.

 آیا امکان تحصیل رایگان در‌ دبی وجود دارد؟

متاسفانه امکان تحصیل رایگان در دبی برای دانشجویان مهاجر وجود ندارد و دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور ناچار به پرداخت شهریه هستند. اما اگر دغدغه هزینه دارید، می‌توانید در دانشگاه‌هایی ثبت نام کنید که شهریه کمتری دارند یا با انجام کار پاره‌وقت، بخشی از شهریه خود را بپردازید.

مزایای تحصیل در دبی چیست؟

مردم خونگرم، تنوع فرهنگی، ثبات سیاسی و اقتصادی کشور امارات را به یک کشور پویا تبدیل کرده‌است. با این حال تحصیل در این کشور مزایای منحصر به‌فردی ‌دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بالا بودن سطح کیفیت موسسات اموزشی و وجود کالج‌های معتبر بین‌المللی
 • امکان استفاده از دوره‌های اموزشی مختلف و بهرمندی از مشاوره شغلی
 • امکان کاراموزی مرتبط با رشته شغلی
 • داشتن حق کار در حین تحصیی
 • معتبر بودن مدارک تحصیلی امارات

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت ثبت امارات، برای راحتی شما عزیزان تمام اطلاعاتی که برای اخذ ویزای تحصیلی امارات را نیاز دارید در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید باشد. همچنین می‌توانید به‌عنوان اولین قدم ادامه تحصیل در امارات، با مشاورین ثبت امارات در ارتباط باشید تا روند اخذ پذیرش دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی خود را با اطلاعات کافی دنبال کنید.

سوالات متداول

خیر. انجام کار تمام وقت مانع تحصیل شما می‌شود اما می‌توانید به انجام کارهای پاره‌وقت بپردازید.

اعتبار‌ ویزای تحصیلی دبی یک سال است.

این امکان وجود ندارد اما می‌توانید با استخدام شدن در امارات، ویزای‌ کاری بگیرید.

هزینه تحصیل با توجه به مقطع و نوع دانشگاه متفاوت است. اما هزینه تحصیل در دوره کارشناسی حدود ۳۸ تا ۷۰ هزار درهم و دوره کارشناسی ارشد بین ۵۵ تا ۷۰ هزار درهم است.

بله اگر در دانشگاه‌های بین‌المللی و پردیس‌های این کشور درس بخوانید، پس از دو سال می‌توانید وارد دانشگاه اصلی در کشور مبدا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید