همان‌طور که می‌دانید، دبی یکی از قطب‌های سرمایه‌گذاری اقتصادی و تجارت خاورمیانه است و یکی از پرسودترین کشورهای حاشیه خلیج فارس، محسوب می‌شود. به‌همین دلیل مهاجرت به دبی یک گزینه ایده‌آل برای ایرانیان و دیگر مردم کشورهای آسیایی است.

فرصت‌های متعدد کاری در دبی و چند فرهنگی بودن مردم امارات، افراد را به مهاجرت به دبی، ترغیب می‌کند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید به دبی مهاجرت کنید، حتما تا انتهای این مقاله از وبسایت ثبت امارات با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید برای انجام اقدامات لازم جهت مهاجرت به دبی، با کارشناسان ثبت امارات در ارتباط باشید.

مهاجرت به کشور امارات

امارات یکی از کشورهای توسعه‌یافته خاورمیانه است که حدود ده میلیون نفر جمعیت دارد. کشور امارات متحده عربی از هفت شیخ‌نشین که شامل ابوظبی، دبی، شارحه، عجمان، راس‌الخیمه، ام‌القوین و فجیره تشکیل شده‌است. این کشور به‌دلیل وجود زیرساخت‌های مدرن و رویدادهای بین‌المللی، به‌سرعت در حال رشد و توسعه است.

مهاجرت به امارات در بین مردم کشورهای منطقه طرفداران زیادی دارد؛ چرا که این کشور توانسته با ارتقای کیفیت و امنیت، سطح رفاه و سبک زندگی نزدیک به کشورهای اروپایی را فراهم کند. کشور امارات یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه است و پاسپورت آن جزو قدرتمندترین پاسپورت‌های‌جهان، به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید کشور امارات متحده عربی، پنجمین مقصد گردشگری جهان است.

برای مهاجرت به دبی از چه طریقی اقدام کنم؟

برای مهاجرت به دبی، بهتر است در ابتدا با این شهر مدرن بیشتر اشنا شوید. مهاجرین در کشور امارات متحده می‌توانند به‌طور فزاینده‌ای به رشد و توسعه شخصی‌ و رفاهی برسند، چرا که سطح درآمد نسبتا بالا در این کشور، امکان فراهم کردن رفاه کافی را در آن ایجاد کرده‌است.

میانگین ساعات کاری در دبی، ۴۰ الی ۴۸ ساعت در هفته است و برای مهاجرت به آن راه‌های مختلفی وجود دارد. از جمله این راه‌ها می‌توان به تحصیل، جاب آفر، ازدواج و سرمایه‌گذاری اشاره کرد. البته لازم است بدانید که شما به‌هیچ طریقی نمی‌توانید اقامت دائم دبی را اخذ کنید و اقامت شما در امارات، موقتی خواهد بود.

دولت این کشور تنها به مهاجرینی که بالای ۲۵ سال در دبی اقامت داشته‌اند، اقامت دائم اهدا می‌کند. اما نگران نباشید، شما می‌توانید ویزای موقت خود را تا سال‌ها تمدید کنید و از زندگی در دبی لذت ببرید.

 
راه‌های مهاجرت به دبی چیست؟

اگر تصمیم دارید به دبی مهاجرت کنید، هدف خود را از مهاجرت مشخص کنید تا بتوانید نوع ویزای‌ درخواستی خود را انتخاب‌ کنید. برای‌ مهاجرت به کشور امارات راه‌های مختلفی وجود دارد اما هیچ‌کدام از آن‌ها منجر به اخذ اقامت دائم نمی‌شود. باتوجه به نوع درخواست اخذ ویزا، مدت زمان ویزا می‌تواند تا ده سال متغییر باشد و پس از آن می‌توانید اقدام به تمدید اعتبار ویزای خود کنید.

راه‌های مهاجرت به دبی شامل موارد زیر است که هرکدام را به‌طور جامع توضیح می‌دهیم:

مهاجرت به دبی از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به‌ دبی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است. مدت زمان اخذ ویزای ‌امارات از این طریق معمولا دو تا سه سال است، اما این مدت باتوجه به نوع سرمایه‌گذاری‌ ممکن است تغییر کند.

 انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در دبی شامل خرید ملک، ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه می‌شود. متقاضیانی که تمکن مالی کافی برای خرید ملک را داشته‌باشند، می‌توانند نسبت به خرید ملک در امارات اقدام کنند و برای خود و خانواده‌شان ویزای دو ساله اخذ نمایند.

همچنین افرادی که قصد ایجاد کارآفرینی در دبی را دارند، می‌توانند ویزای‌پنج ساله امارات را دریافت کنند. راه دیگری‌ که برای سرمایه‌گذاری‌ در دبی‌ وجود دارد و از راه‌های دیگر دشوارتر است، خرید اوراق قرضه است. متقاضی‌خرید اوراق نباید کمتر از ۲۱ سال سن داشته‌باشد.

 مهاجرت به دبی از طریق کار

دبی، شهری پر رونق برای مهاجرت است. وجود صنایع مختلف هوافضا، ساختمان و خودروسازی موجب شده‌است تا اقتصاد این کشور حرف اول را در میان کشورهای خاورمیانه‌ای بزند. همچنین پایین بودن نرخ بیکاری در امارات، افراد را ترغیب به مهاجرت از طریق کار به دبی کرده‌است.

همان‌طور که در مقالات قبلی هم اشاره کردیم، پایین بودن نرخ بیکاری به‌ معنای فعال و پویا بودن اقتصاد یک کشور است. برای مهاجرت از طریق کار به دبی و اخذ ویزا، می‌توانید از طریق جاب آفر و جاب سیکر اقدام کنید.

جاب آفر‌ زمانی که است که یک کارفرما که نیازمند نیروی کار است، در امارات پیدا کردید و از این طریق برای اخذ اقامت اقدام می‌کنید. ویزای‌ جاب سیکر زمانی برای شما صادر‌ می‌شود که می‌خواهید در خاک امارات، در جستجوی شغل مرتبط با تخصص خود باشید.

مدت زمان ویزای جاب سیکر معمولا شش ماه الی یک سال است و پس از پیدا کردن شغل مناسب، می‌توانید این ویزا را تبدیل به ویزای کاری‌ کنید. البته معمولا این نوع ویزا برای ایرانیان صادر‌ نمی‌شود.

مهاجرت به دبی از طریق ازدواج

مهاجرت به دبی از طریق ازدواج یکی از راه‌های سخت و دشوار مهاجرت است. شرط اصلی برای اخد مهاجرت از این طریق این است که یکی از طرفین، تبعه امارات باشد. ازدواج در این کشور به دو صورت ازدواج اسلامی و مسیحی صورت می‌گیرد.

 دختران زیر ۱۸ سال و پسران زیر ۲۱ سال در ازدواج مسیحی، حق ازدواج ندارند. در ازدواج اسلامی داماد‌ باید مسلمان باشد و در صورتی‌که داماد با بیش از یک زن ازدواج کرده‌باشد، تنها می‌تواند برای یکی از زن‌ها درخواست ویزا بدهد. همچنین مرد باید حداقل ۴۰۰۰ درهم حقوق ماهیانه برای حمایت مالی از همسر، دریافت کند.

اخذ اقامت از طریق ازدواج تنها برای زنان خارجی که با یک مرد تبعه امارات ازدواج کنند، امکان‌پذیر است. در واقع، اگر مرد خارجی باشد و زن تابعیت امارات را داشته‌باشد، نمی‌تواند برای همسر خود درمواست ویزا دهد. همچنین اگر ازدواج واقعی نباشد و صوری باشد، طرفین مجازات خواهند شد. مدت زمان اعتبار‌ ویزای ازدواج یک الی سه سال است و پس از ده سال زندگی در امارات، می‌توانند نسبت به اخذ تابعیت این کشور اقدام کنند.

مهاجرت به دبی از طریق تحصیل

امارات یکی از پرمتقاضی‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل شناخته می‌شود. نزدیکی دبی به ایران، یکی از دلایل علاقمندی نوجوانان ایرانی به ادامه تحصیل در دبی است. هرچند زبان رسمی کشور امارات عربی است، اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آن وجود دارد. در کشور امارات ۱۲۱ کالج و دانشگاه وجود دارد که دانشگاه امارات، کالج آمریکایی شارجه، دانشگاه ابوظبی، کالج عالی اطلاعات فناوری، دانشگاه جمیرا و دانشگاه امریکایی دبی از معتبرترین ‌آن‌ها هستند.

اغلب دانشگاه‌های این کشور، نماینده دانشگاه‌های‌ معتبر امریکا، کانادت و انگلیس هستند و دانشجویان می‌توانند پس از دو سال تحصیل در‌ یکی از دانشگاه‌های دبی، برای ادامه تحصیل به دانشگاه اصلی در کشور مبدا، انتقالی‌ بگیرند.

یکی از شروط اصلی مهاجرت تحصیلی‌ به دبی، داشتن مدرک زبان است. هزینه‌های زندگی برای دانشجویان در امارات متفاوت است اما به‌طور میانگین هزینه هر دانشجو در سال ۱۰ الی ۱۵ هزار دلار است. هزینه تحصیل در امارات نیز با توجه به مقطع تحصیلی‌ و نوع دانشگاه متفاوت است و معمولا هزینه دوره کارشناسی ۲۱۰۰۰ دلار و هزینه دوره کارشناسی ارشد ۱۹۰۰۰ دلار است

لازم به ذکر است که دانشجویان باید ویزای تحصیلی خود را هرسال تمدید کنند و پس از‌ پایان تحصیل نمی‌توانند در این کشور بمانند؛ مگر اینکه نسبت به دریافت ویزای کاری‌ یا سرمایه‌گذاری، اقدام کنند.

 مهاجرت به دبی از طریق ثبت شرکت

امارات متحده عربی شرایط‌ بسیار ایده‌الی‌ برای راه‌اندازی‌ کسب‌ و کار دارد. وجود بیش از ۴۰ منطقه ازاد در‌ دبی و استقرار کمپانی‌های بین‌المللی در این کشور، موجب رونق اقتصادی چشمگیری در امارات شده‌است. همچنین عدم وجود قوانین پیچیده مالی‌ و پرداختی‌های ناچیز مالیاتی در امارات، بازرگانان و صاحبان کسب و کار را ترغیب به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت کرده‌است.

 برای ثبت شرکت در دبی ابتدا باید اقدام به اخذ محوز کنید. مجوزها باتوجه به نوع فعالیت شرکت در سه دسته صنعتی، تجاری ‌و حرفه‌ای صادر می‌شوند. هزینه‌های ان هم معمولا بین ۳۰ هزار الی ۸۰ هزار درهم است.

از مزایای ثبت شرکت در امارات متحده عربی می‌توان به عدم نیاز به مدرک زبان، عدم نیاز به داشتن کارمند بیمه‌ای، عدم نیاز به مدرک تحصیلی، امکان اخذ ویزای برای خانواده و برخورداری از حق تحصیل و ییمه سلامت اشاره کرد.

مدت زمان اعتبار اعتبار ویزای ثبت شرکت در امارات سه سال است؛ اما جالب است بدانید که این ویزا دارای قابلیت تمدید نامحدود است.

مهاجرت به دبی از طریق‌ خرید ملک

خرید ملک، یکی از‌ روش‌های پرطرفدار مهاجرت به دبی است که به سرمایه نسبتا زیادی نیاز دارد. برای خرید ملک در دبی حداقل به یک میلیون درهم سرمایه نیاز دارید و مدت زمان اعتبار‌ ویزای‌ شما در امارات، به ارزش ملک خریداری شده بستگی دارد. اگر ارزش ملک شما یک الی‌ پنج میلیون درهم باشد، ویزای شما دو ساله خواهد بود، اگر ملک شما بین پنج الی ده میلیون درهم ارزش‌ داشته‌باشد، ویزای پنج ساله برای شما صادر‌ می‌شود و در صورتی که ملک شما بالای ده میلیون درهم ارزش داشته‌باشد، ویزای شما ده ساله خواهد بود.

مهاجرینی که از‌ طریق خرید ملک ویزای دبی‌ را کسب می‌کنند، نمی‌توانند مشغول به کار شوند و برای استخدام شدن در امارات، نیاز به ویزای کاری و اخذ مجوزهای لازم دارند.

مهاجرت به دبی از طریق پناهندگی

امارات یکی از کشورهایی است که به پناهندگان کمک زیادی می‌کند؛ اما‌ برای آن‌ها تابعیتی صادر نمی‌کند. این کشور مهاجرپذیر نیست و پناهجویان تنها تا زمانی می‌توانند در امارات بمانند که شرایط مناسب برای انتقال به کشور سوم را پیدا کنند.

مهاجرت به دبی از طریق تولد فرزند

مهاجرت به دبی از طریق تولد فرزند نسبتا روش اسانی است اما قوانین خاصی دارد. طبق قوانین امارات، زمانی که فرزند در خاک امارات متولد شود، تنها در صورتی می‌تواند شهروندی امارات را اخذ کند که والدین یا پدر اماراتی داشته باشد. در واقع، اخذ تابعیت در امارات از طریق‌ تولد فرزند، متکی بر اصل خونی است. اگر فرزندی دارای مادر اماراتی و پدر خارجی باشد، تنها در صورتی تابعیت امارات را دریافت می‌کند که پدر او نامشخص باشد.

آسان‌ترین راه مهاجرت به دبی چیست؟

همه افراد دوست دارند راحت‌ترین راه مهاجرت را پیدا کنند. از آن‌جایی که روش‌های‌ مختلفی برای مهاجرت به  امارات وجود دارد، این کشور تبدیل به یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرین شده‌است. یکی از‌ کم‌ریسک‌ترین و اسان‌ترین روش‌های مهاجرت به دبی، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است.

البته اگر شرایط سرمایه‌گذاری ندارید، می‌توانید از طریق ویزای تحصیلی به امارات مهاجرت کنید. در مجموع هیچ‌کدام از‌ روش‌های مهاجرت به دبی، منجر به اخذ شهروندی این کشور نخواهد شد و شما زمانی می‌توانید تابعیت این کشور را بگیرید که در این کشور بازنشسته شوید یا بیش از سی سال در امارات زندگی کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به دبی

اولین قدم برای مهاجرت به دبی، کسب‌ ویزای دبی است. مدارکی که جهت اخذ ویزا و مهاجرت به دبی نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

  • حداقل شش قطعه عکس پرسنلی
  • بیمه سفر
  • سند ازدواج در صورت متاهل بودن
  • گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
  • کپی از گذرنامه حامی مالی
  • کپی قرارداد کاری در صورت داشتن هدف کاری

هزینه مهاجرت به دبی چقدر است؟

یکی از ‌مهم‌ترین دغدغه‌ افرادی که قصد مهاجرت به دبی را دارند، بررسی هزینه‌های مهاجرت است. هزینه ویزا، با توجه به نوع ویزا متفاوت است. به‌عنوان مثال هزینه ویزای طلایی امارات حدود ۶۵۰ درهم است و هزینه ویزای ترانزیت ۵۰ درهم است.

البته هزینه‌های اصلی بعد از مهاجرت شروع می‌شود؛ به‌طور متوسط هزینه اجاره یک اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، ۵۰۰۰ درهم است و هزینه‌های مربوط یه شارژ و قبض‌های مصرفی حدود ۵۰۰ درهم در ماه می‌شود. همچنین هزینه مواد غذایی در دبی حدود ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ درهم در هفته است.

مزایای مهاجرت به دبی چیست؟

از جمله مزایای مهاجرت به امارات می‌توان به بالا بودن سطح رفاه، نزدیکی این کشور به ایران، اشنایی مردم امارات به زبان انگلیسی، وجود موسسات اموزشی معتبر، اقتصاد توسعه‌یافته، امنیت و پایین بودن جرم و جنایات، پایین بودن نرخ بیکاری، وجود موقعیت‌های شغلی متنوع و چند فرهنگی بودن آن اشاره کرد.

معایب مهاجرت به دبی چیست؟

یکی از معایب مهاجرت به دبی، بالا بودن هزینه‌های زندگی در امارات است و در نتیجه برای داشتن رفاه مناسب، به درامد بالا نیاز دارید. همچنین از دیگر عیوب مهاجرت به امارات این است که از هیچ طریقی نمی‌توانید تابعیت این کشور را اخذ کنید و فقط می‌توانید ویزای خود را پس از پایان اعتبار، تمدید کنید. بالا بودن ساعت کاری، رطوبت و گرمای‌ هوا از‌ دیگر معایب زندگی در امارات محسوب می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله از وب‌سایت ثبت امارات به معرفی انواع روش‌های‌ مهاجرت در دبی، مدارک و نحوه مهاجرت به دبی و بررسی‌ مزایا و معایب زندگی در امارات پرداختیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای ‌شما عزیزان مفید واقع شود. همچنین اگر قصد مهاجرت به دبی از طریق سرمایه‌گذاری، تحصیل، ثبت شرکت، هرید ملک و … را دارید، می‌توانید با کارشناسان ثبت امارات در ارتباط باشید و برای مهاجرت به دبی اقدام کنید. از اینکه تا انتهای مطلب با ما همراه بودید، سپاس‌گزاریم.

سوالات متداول

مقدار‌ سرمایه باتوجه به نوع مهاجرت متفاوت است اما حداقل سرمایه لازم برای مهاجرت به دبی ‌یک میلیون درهم است.

خیر الزامی‌ نیست؛ اما یک وکیل آگاه می‌تواند درصد خطا را کاهش دهد و روند مهاجرت را تسریع ببخشد.

همواره هر راهی چالش‌های خود را دارد اما در مهاجرت از طریق‌ سرمایه‌گذاری یا چالش‌های ‌کمتری روبه‌رو می‌شوید.

روش‌های‌ مختلفی برای ‌مهاجرت به دبی ‌وجود دارد که در مطلب بالا ذکر کردیم. شما باید‌ طبق شرایط مناسب‌ترین‌ روش مهاجرت را برای خود انتخاب‌ کنید. کارشناسان ثبت امارات در این امر به شما کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید